خرید بک لینک
تور دبی
خرید توتون توتون
ليزر الكساندرايت چيست ؟ كلينيك ليزر موهاي زائد و جوانسازي پوست
تاريخ : ۶ تير ۱۳۹۷ | ۰۱:۱۴:۴۲ | نويسنده : مهندس علي

ليزر الكساندرايت چيست ؟

فهرست مطالب [نمايش فهرست]

ليزر الكساندرايت چيست ؟ : امروزه يكي از راه هاي خلاص شدن از شر موهاي زائد در سراسر بدن، انجام ليزر موهاي زائد است كه اين روش مي تواند به عنوان بهترين روش ها باشد يكي از پيشرفته ترين دستگاهاي ليزر دنيا براي از بين بردن موهاي زائد براي هميشه است استفاده از ليزر با دستگاه ليزر الكساندرايت است. در بين ساير دستگاه هاي ليزر معمولا اين ليزر يكي از پر كاربرد ترين ليزر هايي است كه در طول موج ۷۵۵ نانومتر، در رنج طول موج مادون قرمز نزديك كار مي كند.

ليزر الكساندرايت چيست

ليزر هاي الكساندرايت به صورت Q-Switch هم معمولا در دسترس هستند. درباره اين حالت بايد بگوييم كه در اين حالت ليزر مي تواند كه پرتو هايي را با شدت بسيار بالا ودر پالس هاي بسيار كوتاه توليدكند. قابل تنظيم بودن طول موج و ميزان انرژي براي از بين بردن هر نوع مو در واقع يكي از خصوصيات منحصر به فرد اين دستگاه مي باشد. نظر بسياري از كارشناسان ليزر در باره اين دستگاه اين است كه دستگاه ليزر الكساندرايت يكي از قدرتمندترين و پر تاثيرترين ليزر ها از ميان موارد بسيار ديگر است. يكي از مزيت هاي ديگر اين دستگاه اين است كه دستگاه الكساندرايت مجهز به سيستم خنك كننده مخصوص است كه اين مي تواند براي جلوگيري از سوزش مناسب باشد.

طرز كاركرد اين ليزر چگونه است ؟

درباره اين دستگاه در بخش قبل گفتيم كه ليزر الكساندريت يك نوع از دستگاه ليزري است كه از كريستال الكساندريت نوري با قدرت بسيار زياد را از عبور مي‌دهد. هنگامي كه نور با گذشتن از اين كريستال پرتوي با طول موج ٧۵۵ نانومتر توليد مي‌ كند مي تواند كه موهاي زائد را از بين ببرد. در اين دستگاه كه يكي از قدرتمند ترين دستگاه هاي رفع موي زائد است براي از بين بردن موها معمولا طول موج هاي بالايي با انرژي بسيار بالا از ليزر ساطع شده و به انرژي گرمايي تبديل شده است كه با هدف قرار دادن منطقه خاصي از بافت بدن انجام مي شود. در واقع درباره كاركرد ليزر الكساندرايت مي توانيم بگوييم كه عملكرد آن به صورت فتوترموليز است: و به اين معني كه يك منطقه بصورت انتخابي با استفاده از نور ليزر گرم مي شود. در نوع كار اين ليزر مي توان به اين مورد اشاره كرد كه اين ليزر باعث تخريب مختصر و مفيد بافت جراحت شده و مناطق سالم اطراف آن بدون هيچ تغييري باقي مي مانند.

نوري كه از ليزر الكساندرايت بيرون مي آيد قرمز رنگ است. از ديگر مزيت هاي اين دستگاه اين است كه مي‌توان دستگاه ليزر الكساندريت را در حالت Q- Switiching قرار داد تا به اين صورت پرتو نوري بسيار پرتوان را در پالس هاي كوچك توليد كند. در رفع موهاي زائد وجود چنين مكانيسمي مي تواند كه بسيار مؤثر و موفق عمل كند.
نكته مهم : در مورد طول موج پرتو نوري اين است كه اين طول موج در واقع فاكتوري است كه تعيين مي‌كند كه ليزر بايد تا چه عمقي در پوست نفوذ كند.

ليزر الكساندرايت به چه منظوري استفاده مي شود؟

اين دستگاه كه يكي از قدرتمند ترين دستگاه هاي ليزر در آمريكا است بر اين اساس هم سازمان غذا و داروي آمريكا (FDA) معمولا طيف وسيعي از اين دستگاه ها را داراي طول موج خاص در طيف مادون قرمز (۷۵۵ نانومتر) هستند براي حل و درمان انواع مشكلات پوستي تاييد كرده است. كه اين موارد شامل : Ta2Eraser و Apogee ® (cynosure, Massachusetts, USA) و Accolade TM(cynosure, MA, USA) است.

مهم ترين مكانيسم اثر ليزر در رفع موهاي زائد است. در پوست هاي مختلف برداشت موهاي زائد به وسيله ليزر از آن جايي كه بر پايه جذب انتخابي نور نهاده شده است و اشعه ليزر بدون آن كه به سطح پوست آسيبي وارد را كند مي تواند از پوست عبور كند و به اين ترتيب جذب فوليكول هاي مو مي شود؛ بنابراين ملانين بهترين و مهمترين ماده بيولوژيكي هدف براي بكارگيري جذب انتخابي ليزر به منظور رفع موهاي زائد است.

اختلالات پوستي زير را مي توان با پرتوهاي ليزر اكسلاندرايت درمان كرد

 • ضايعات عروقي
 • لكه هاي پوستي
 • رفع موهاي زائد
 • حذف تاتو

ضايعات عروقي

ضايعات عروقي كه به شكل خال هاي عنكبوتي كه در بدن يا صورت فرد ممكن است ظاهر شود كه معمولا به شكل مادر زادي ممكن است به وجود آمده باشد. (ناهنجاري هاي عروقي)

* هدف قرار دادن رنگ دانه هاي قرمز با پرتو هاي خفيف (هموگولوبين)

لكه هاي پوستي

ممكن است كه بر اثرعواملي مثل افزايش سن لكه هايي بر روي صورت فرد ظاهر شود لكه هايي مثل كك و مك هاي مادرزادي و انواع خال هاي گوشتي

* براي رفع اين لك هاي پوستي ملانين هاي موجود در روي پوست را با پالس هاي خفيف هدف قرار مي دهند.

رفع موهاي زائذ , ليزر موهاي زائد با الكس

بهترين استفاده از ليزر كه بين بيشتر افراد طرفدار زيادي را هم دارد انجام ليزر مو براي رفع موهاي زائد است كه در اين روش با استفاده از ليزر، فوليكول هاي ماده زائد را كاملاً تخريب و به اين ترتيب امكان رشد موهاي زائد در آن ناحيه خاص را بسيار ضعيف مي كنند.

بيشتر بخوانيد : ليزر موهاي زائد

 • از اين روش براي از بين بردن نقاط مختلفي از بدن كه امكان رشد موي زائد وجود دارد استفاده مي شود كه معمول ترين نواحي بدن عبارت است از : زير بغل ، خط بيكيني ، صورت ، گردن ، پشت ، قفسه سينه و پاها استفاده مي شود.
 • از آن جايي كه اين روش براي موهاي روشن ممكن است كه بي اثر بوده باشد اين روش ليزر براي از بين بردن موهاي تيره بسيار مؤثرتر است.
 • يكي از اين قابليت هاي مهم اين دستگاه اين است كه براي رفع موهاي زائد مي شود كه پالس ها و فلوئنس ها را تنظيم كرد به اين ترتيب براي رفع موي زائد صورت مدت زمان پالس ۲ تا ۲۰ ميلي ثانيه و فلوئنس ۱۰ تا ۴۰ ژول بر سانتي متر مربع تنظيم مي كنند.
 • تكنسين ليزر بايد بسيار عالي كار كند و در افرادي كه پوست تيره دارند بايد بسيار با احتياط تر انجام دهند، همان طور كه گفتيم و از آن جايي كه با اين دستگاه ملانين پوست از بين مي رود ممكن است كه در اين صورت لكه هاي سفيد بر روي بدن آن ها ظاهر شود.

حذف تاتو _ اين دستگاه مي تواند كه هر نوع تاتو را در هر بخش از بدن پاك كند

 • رنگدانه هاي سياه سفيد و آبي و سبز را با استفاده از اين دستگاه ليزر مي توان به راحتي در طي چند جلسه نابود كرد.
 • براي هر نوع كاري بر يك پالس تنطيم مي شود كه در حذف تاتو اين دستگاه بر روي مدت زمان پالس كوتاه ۵ تا ۱۰۰ نانو ثانيه تنظيم شده است.
 • در صورتي امكان رفع و حذف تاتو با اين دستگاه امكان پذير است كه در درمان هاي قبلي براي پاك كردن تاتو زخمي روي بافت وجود نداشته باشد در اين صورت حذف تاتو به وسيله ليزر اكساندرايت به راحتي انجام مي شود.
 • اغلب براي درمان چين و چروك هاي روي پوست مي توان از اين ليزر استفاده كرد.

عملكرد ليزر الكساندرايت روش به چه صورتي است؟

 • بهتر است كه اگر تصميم داريد تا از ليزر درماني براي رفع موي زائد يا تاتو و يا لك و پيس استفاده كنيد بهتر است كه شما قبل از درمان مخصوصا زماني كه رنگ دانه ها در ليزر مورد هدف قرار مي گيرند حتما لازم است كه توسط يك معاينه از سالم بودن مناطق مطمئن شويد زيرا هنگامي كه ليزر انجام دهيد هدف قرار دادن نقاط اشتباه و يا سرطاني نباشد.
 • در حين درمان بيمار حتما بايد از يك عينك محافظ با صفحه مات استفاده كند.
 • متخصص هندپيس ابتدا دستگاه را روي سطح پوست فرد قرار مي دهد و سپس ليزر را فعال مي كند.
 • در بسياري از مراجعه كنندگان ممكن است كه دريافت پالس را مانند برخورد كش به پوست توصيف مي كنند.
 • معمولاً نيازي به بي حسي اما مي توان از كرم بي حسي براي ناحيه مورد نظر استفاده كرد.
 • از آن جايي كه بعضي از دستگاه هاي ليزر مجهز به سيستم سرمايش داخلي هستند پوست در طول درمان خنك مي شود. معمولا محيط اتاق ليزر هم بسيار خنك مي شود.
 • براي تسكين منطقه درمان بلافاصله پس از درمان مي توان از كيسه هاي يخ نيز استفاده كرد.
 • بهتر است تا بيمار براي مدت چند روز در طول درمان در معرض نور خورشيد نبايد قرار بگيرد ؛ و بلافاصله پس از درمان مراقبت هاي اوليه آغاز مي شود.

عوارض جانبي درمان با ليزر الكساندرايت معمولا جزيي است و شامل موارد زير مي شود

 • وجود درد در حين درمان كه معمولا براي كم كردن درد از وسايل سرمايشي خنك كننده پوست و در صورت لزوم از پماد بي حسي استفاده مي كنند.
 • قرمزي، ورم و خارش بلافاصله پس از عمل بروز مي يابد و تا چند روز ادامه دارد.
 • رنگ دانه هاي پوست به ندرت پيش مي آيد كه مقدار زيادي انرژي نوراني جذب كنند، ممكن است كه در اين حالت پوست بيمار دچار تاول شود كه بعد از چند روز اين تاول ها خود به خود برطرف مي گردد.
 • تغيير رنگ دانه هاي پوست: ممكن است كه در اثر ليزر سلول هاي رنگدانه پوست دچار آسيب بشود و به اين ترتيب لكه هاي تيره رنگ و يا روشن تر را بر پوست ظاهر كند.
 • ممكن است كه در ۱۰ درصد بيماران كبودي هايي مشاهده شود كه معمولا بعد از چند روز كبودي ها خود به خود از بين مي روند.
 • عفونت باكتريايي : براي درمان يا پيشگيري از عفونت زخم معمولا پزشك استفاده از آنتي بيوتيك را تجويز مي كند.

چند جلسه درمان را مي توان براي رفع ضايعات عروقي، موي زائد و حذف تاتو پيش بيني كرد ؟

ضايعات عروقي : براي رفع ضايعات عروقي نحوه درمان و تعداد جلسات مورد نياز براي درمان مهم ترين مسئله شكل، اندازي و محل ضايعه و همچنين نوع پوست است كه به اين موارد بستگي دارد. تعداد جلسات مورد نياز براي حذف عروق كوچك معمولا ً بين ۱ تا ۳ جلسه و براي رفع عروق بزرگتر نياز است تا جلسات بيشتري مراجعه شود.

حذف موهاي زائد :

مهم ترين مسئله در اين روش اين است كه دوره درمان كامل باشد زيرا كه در اين روش براي حذف موهاي زائد نياز است تا جلسات متعددي مثلا بين ۳ تا ۶ بار صورت بگيرد. در واقع منطقه مورد نظر، رنگ پوست ، درشتي مو ، جنسيت و غيره در تعيين تعداد جلسات بستگي دارد.

به گفته پزشكان پوست و مو و زيبايي بهتر است كه بين جلسات درمان فاصله اي حدود ۳ تا ۸ هفته رعايت شود. البته پوست حدود ۶ تا ۸ هفته بسته به ناحيه مورد نظر، تميز باقي مي ماند و زمان شروع جلسه بعدي هنگام رويش موهاي ريز جديد است.

حذف تاتو :

براي رفع اين مشكل از روي پوست احتمالا تعداد جلسات متعددي (۵ تا ۲۰ جلسه) را با فاصله حداقل ۷ هفته بين جلسات براي رسيدن به نتيجه مطلوب مورد نياز است. تا تاتو به كل از روي پوست پاك شود.نظرات (0)
ارسال نظر
نام :
ایمیل :
سایت :
آواتار :
پیام :
خصوصی :
کد امنیتی :
[ ]