خرید بک لینک
آموزشگاه کافی شاپ
آموزشگاه شیرینی پزی
آموزشگاه آشپزی
تور دبی
ویزای تایوان
خرید توتون توتون
كلينيك ليزر موهاي زائد و جوانسازي پوست
تاريخ : ۲۸ خرداد ۱۳۹۷ | ۰۳:۲۹:۴۰ | نويسنده : مهندس علي

دستگاه تصفيه كننده هوا هاني ول مدل Air Touch A5

دستگاه تصفيه كننده هوا هاني ول مدل Air Touch A5

تصفيه هوا، موضوع بسيار مهمي ست كه بايد چاره اي براي آن انديشيد.

براي تصفيه هواي محيط هاي بسته مانند منازل و خودرو ها ،دستگاه هاي تصفيه هواي گوناگوني  در بازار موجود است.

اگر به دنبال يك دستگاه تصفيه هواي خوب و با كيفيت مي گرديد :

سايت تخصصي آب و هوا به شما كمك خواهد كرد كه  موقع خريد  دستگاه تصفيه آب و هوا  ، اطلاعات لازم را داشته باشيد.

و بهترين دستگاه را انتخاب كنيد و كلاه سرتون نره .

با ما باشيد….

فيلتر هاي دستگاه تصفيه كننده هوا هاني ول مدل Air Touch A5

دستگاه تصفيه هوا ي ايرتاچ هاني ول ،سه مرحله سوپر فيلتراسيون پيشرفته و بسيار قوي دارد.

طي اين سه مرحله هوا از گرد و خاك ، ذرات ميكروسكوپي، مو،بو و عوامل آلرژي زا ، تصفيه مي شود.

بهترين دستگاه تصفيه هوافيلتر ابتدايي :  از بازگشت ذرات درشتي مانند گرد و غبار و مو به محيط جلوگيري مي كند.

بهترين دستگاه تصفيه هوافيلتر هپا:  ذرات بسيار ريز معلق در هوا رااز بين مي برد.فيلتر هپا همان فيلتري است ه در اتاق هاي عمل جراحي پيشرفته استفاده مي شود.

بهترين دستگاه تصفيه هوافيلتر كربن اكتيو و هاي سيو:  جذب ذرات بسيار ريز سمي و بو هاي نامناسب محيط.اين فيلتر در شاتل هاي فضايي ناسا استفاده مي گردد.

مقايسه مدل هاي دستگاه هاي تصفيه هواي هاني ول

 

توجه: اين مطلب برگرفته از ديجي كالا مي باشد.

اين سايت در صدد معرفي محصولات مربوط به تصفيه كننده هاي آب و هوا شامل :

دستگاه تصفيه كننده آب-دستگاه تصفيه كننده هوا-فيلتر دستگاه تصفيه آب-فيلتر دستگاه تصفيه هوا بوده و هيچ كالايي در اين سايت به فروش نمي رسد.

ما بر آنيم تا بتوانيم شما را در انتخاب كالاي مورد نظرتان كمك كنيم.سعي كرده ايم كه با تحقيق در سايتهاي مختلف اطلاعات مربوط به محصولات را كامل تر و جامع تر دز اختيار شما كاربران گرامي بگذاريم.

همچنين با تصويري كردن اطلاعات، امكان ذخيره آنهارا در گالري گوشي ، فراهم كرده ايم.ادامه مطلب
نظرات (0)
تاريخ : ۲۸ خرداد ۱۳۹۷ | ۰۳:۲۵:۰۳ | نويسنده : مهندس علي

پيشگيري از عود شقاق يا فيشر مقعد

فهرست مطالب [نمايش فهرست]

پيشگيري از عود شقاق يا فيشر مقعد

عود و تكرار بيماري شقاق يا فيشر مقعد بستگي زيادي به برطرف كردن و درمان علت آن در كنار درمان خود بيماري دارد. در صورتي كه فرد از يك بيماري زمينه‌اي شناخته شده نيز رنج مي‌برد كه در به وجود آمدن شقاق يا فيشر مقعد او ايفاي نقش كرده، توجه به درمان و كنترل آن بيماري زمينه‌اي نيز از اهميت ويژه‌اي برخوردار است. گاهي اوقات فرد در ادامه‌ي روند شيمي‌درماني خود دچار فيشر مقعد شده است كه ديگر بعيد است با اتمام شيمي‌درمان و درمان شقاق مقعد، اين بيماري در او تكرار شود.

پيشگيري از عود شقاق

هنگامي‌كه يك الگوي اجابت مزاج غير‌طبيعي، علت فيشر مقعد فرد تشخيص داده مي‌شود، اصلاح آن الگوي رفتاري غلط براي پيشگيري از به وجود آمدن ساير مشكلات مربوط به اين بيماري و عود آن مهم است. براي ايجاد تغيير در رفتارهاي نادرستي كه فرد سال‌ها به انجام آن عادت كرده است، كمك گرفتن از روش‌هاي تركيبي دارويي، مشاوره‌ي تغذيه و فيزيوتراپي كف لگن (در صورت نياز) الزامي است.

بهبود شقاق مقعد مزمن با روش تزريق بوتاكس در ۵۰ الي ۸۰ درصد بيماران در ارتباط است. ولي در جراحي آن، پس از اسفنكتروتومي شقاق مقعد حدود ۱ الي ۶ درصد موارد عود خواهد كرد. عود بيماري فيشر پس از اين جراحي مي‌تواند به دليل عدم رعايت صحيح توصيه و مراقبت‌هاي پس از عمل توسط فرد يا انجام نادرست يا ناقص عمل اسفنكتروتومي باشد. در صورت عود، پزشك جراح بايد محل اسفنكتروتومي را بررسي كند.

بيشتر مطالعه كنيد : بيماري شقاق

اين ارزيابي را مي تواند با لمس در معاينه يا با استفاده از سونوگرافي داخل مقعدي تحت بي‌حسي انجام دهد. درصورت ناقص بودن اسفنكتروتومي پزشك مي‌تواند آن را در سمت اوليه تكميل و يا دوباره در طرف مقابل انجام دهد. ولي اگر اسفنكتروتومي اول كامل بود شايد نياز باشد اسفنكتروتومي دوم را در طرف مقابل انجام دهد. اسفنكتروتومي در بيش از ۹۰ درصد موارد مؤفقيت‌آميز است. عارضه‌ي بي اختياري مدفوع و گاز پس از اين جراحي نادر است.

پس از عمل جراحي بيشتر بيماران مي توانند طي چند روز به فعاليت‌هاي روزانه خود بازگردند. درمان و بهبودي كامل در هر دو روش دارويي و جراحي مي‌تواند ۶ تا ۱۰ هفته طول بكشد. حتي با وجود كاهش درد و خونريزي فرد موظف به حفظ عادات رفتاري صحيح و ادامه‌ي يك رژيم غذايي پر فيبر است. فعاليت‌هاي سنگين و يبوست و اسهال مي‌تواند بهبود زخم يا گرفتگي عضله دريچه مقعد را به تاخير اندازد.

در يك بررسي تحقيقاتي ميزان عود شقاق مقعد در ۳۰ تا ۷۰ درصد مواردي كه فرد رژيم غذايي پرفيبر خود را پس از بهبودي رها كرده است، ديده شده است. در صورتي كه با رعايت اين رژيم احتمال عود به ۱۵ تا ۲۰ درصد موارد كاهش يافته است. نتيجه‌ي اين بررسي، نقش به سزاي رژيم غذايي در پيشگيري از تكرار بيماري شقاق مقعد را تأييد مي‌كند.

شقاق مقعد با بيماري‌هاي جدي‌تر، مانند سرطان روده در ارتباط است. در واقع شقاق مقعد خطر ابتلا به سرطان روده بزرگ را افزايش مي دهد و علت مستقيم آن محسوب نمي‌شود. با اين حال، در شرايط جدي‌تر بيماري مي‌تواند علايمي مشابه شقاق مقعد ايجاد شود. حتي زماني‌كه يك شكاف به طور كامل بهبود مي‌يابد نيز ممكن است جراح تست‌هاي ديگري براي بررسي روده بزرگ و راست‌روده درخواست كند. گاهي كولونوسكوپي براي رد كردن ديگر علل خونريزي مقعدي انجام مي‌شود.

شقاق مقعد مي‌تواند عارضه‌هايي در فرد به جا بگذارد كه خيلي خوشايند نيستند كه شامل:

شقاق مزمن مقعد اشكي شكل :

وقتي شقاق مقعد در مراحل اوليه آن درمان نشود شكاف مي‌تواند به صورت عمقي‌ و وسيع‌تر به صورت اشك باعث ايجاد زخم شقاق شود كه درمان آن مشكل‌تر است.
فيستول مقعد: زخم شقاق مقعد آن‌قدر عمقي مي‌شود كه با ايجاد يك تونل يا كانال به صورت غيرعادي به اندام‌هاي اطراف مانند واژن يا ساير قسمت‌هاي روده متصل مي‌شود كه فيستول مقعد نام دارد.

تنگي مقعد :

كانال مقعد به صورت غير طبيعي به دليل گرفتگي عضله دريچه مقعد يا انقباض بافت زخم شقاق ايجاد شده در مقعد، تنگ مي‌شود.ادامه مطلب
نظرات (0)
تاريخ : ۲۸ خرداد ۱۳۹۷ | ۰۳:۲۲:۰۶ | نويسنده : مهندس علي

جراحي شقاق يا فيشر مقعد

فهرست مطالب [نمايش فهرست]

جراحي شقاق يا فيشر مقعد

هنگامي كه بيمار براي درمان شقاق به پزشك مراجعه مي كند ممكن است كه بيمار در درمان هاي كه انجام داده است با شكست مواجه شده باشد مثل درمان طبي شقاق و يا اينكه شدت درد و ناراحتي به حدب بوده است كه بيمار يك تصميم جدي براي درمان را گرفته است بيشتر مواقع درمان‌هاي دارويي و رفتاري براي فرد مؤثر و كارساز نمي باشد. پزشك براي تشخيص و نوع جراحي معاينات را انجام مي دهد و فرد اگر مشكلي براي جراحي نداشته باشد يعني سابقه‌ي ساير مشكلات را نداشته باشد بعضي از عارضه ها هستند كه اگر فرد به طور فرض در كنترل دفع مدفوع مشكل داشته باشد و يا به سندرم روده‌ي تحريك‌پذير ابتلا شده باشد نمي تواند جراحي را براي درمان انجام دهد، زيرا نتيجه جراحي مي تواند اثرات منفي بر كنترل ارادي فرد داشته باشد.

جراحي شقاق

بيشتر بخوانيد  : درمان بيماري شقاق

پزشك براي مطمئن شدن از اينكه بيمار مشكلي را براي انجام جراحي نخواهد داشت آزمايشاتي را در فرد انجام مي دهد. مثل آندوسكوپي و بررسي عضلات كف لگن

آندوسكوپي :

درباره آندوسكوپي بايد بگوييم كه از اين روش بيشتر براي بخش‌هاي مختلف دستگاه گوارش از جمله روده، معده، روده‌ي كوچك و بزرگ مورد استفاده قرار مي گيرد.

عضلات كف لگن :

در بررسي عضلات كف هدف پزشك از اين معاينه اين است كه در صورت وجود مشكلات احتمالي در كنترل اجابت مزاج در بيمار قبل از جراحي آن را تشخيص دهد كه اين مشكل معمولا با فيزيوتراپي اصلاح مي شود.

در جراحي براي درمان شقاق معمولا ۲ روش جراحي براي اين درمان وجود دارد كه هر كدام از روش ها با يك مكانيزم جداگانه به بهبود بيماري كمك مي كند. تشخيص و علت ايجاد شقاق در فرد مي تواند در انتخاب هر كدام از روش هاي جراحي نقش داشته باشد.

روش هاي جراحي شقاق عبارتند از:

 • روش اتساع دريچه‌ي مقعد
 • برداشت اسفنگتر داخلي (اسفنكتروتومي)
 • روش اتساع دريچه‌ي مقعد

اين روش همان طور كه از اسمش مشخص است يعني كه با كشش در دريچه‌ي عضلاني مقعد و رفع تنگي دريچه آن را باز تر مي كنند معمولا در اين روش جراح بي‌هوشي عمومي را براي بيمار استفاده مي كند. با اين كشش ناهنجاري موجود كه بتعث وجود شقاق در مقعد شده است اصلاح مي شود و درمان انجام مي شود. شايد سوالي كه پيش بيايد اين باشد كه ميزان اين كشش چقدر است؟ در پاسخ بايد گفت در جراحان مختلف اين زمان و كشش متفاوت است. اين روش ممكن عوارض بسيار خطرناكي را براي بيمار به وجود بياورد براي همين ديگر از اين روش در درمان بيماري شقاق استفاده نمي شود. عوارضي كه ممكن است در ۱۲ الي ۲۷ درصد موارد احتمال پارگي دريچه‌ي ناشي از كشش بيش از حد را در فرد به وجود بياورد.

برداشت اسفنگتر داخلي (اسفنكتروتومي)

عمل جراحي برداشت اسفنگتر داخلي (LIS) اين روش جراحي هم براي كاهش دادن درد ناشي از فشار بر كانال مقعد صورت مي گيرد به اين ترتيب كه جراح يك برش كوچك را در عضله دريچه‌ي داخلي مقعد براي كم كردن فشار از روي كانال ايجاد مي كند تا به اين صورت شقاق يا زخم شقاق مقعد ازادتر باشد و سريع بهبود يابد. در حال حاضر اسفنكتروتومي، روش جراحي است كه نسبت به روش هاي ديگر عوارض كمتري را دارد و مهم ترين خطر كه بي اختياري مقعد است را اين روش ندارد.

براي انجام اين روش جراح مي تواند از بيهوشي و يا بي حسي از روي نخاع استفاده كند. برداشت اسفنگتر داخلي درد زيادي را براي بيمار ندارد اين روش همان طور كه گفتيم عارضه جدي و طولاني خاصي هم براي بيمار ندارد و فقط ممكن است در كوتاه مدت منجر به يك ناتواني موقت در كنترل گاز روده، نشت مدفوع خفيف يا عفونت شود. شقاق بعد از انجام اين روش طي ۸ هفته به طور كامل بهبود مي يابد.

فيشر كتومي

گفتيم كه شقاق باعث ايجاد شكاف در دهانه مقعد مي شود و در روش فيشر كتومي براي اين شكاف را با انجام برش برمي دارند و آن را ترميم مي كنند در بيشتر موارد جراح براي اثر بخشي بيشتر قسمتي از عضله ي دريچه داخلي مقعد را هم حين جراحي بر مي دارد.

روش هايي كه گفته شده همگي براي درمان اين عارضه صورت مي گيرد كه امروزه يك روش غير تهاجمي و آن هم روش ليزر درماني براي ترميم شكاف حاصل از شقاق مقعد انجام مي دهند. از ان جايي كه روش ليزر درماني از روش هاي مدرن و جديد است به طور كامل ميان افراد جانيفتاده است؛ و چون اين جراحي تازه در ايران صورت مي گيرد درباره عوارض ان هنوز گزارشي نشده است.

مراقبت بعد از جراحي شقاق يا فيشر مقعد

بعد از انجام جراحي بر روي كانال مقعد براي رهايي از شقاق مقعد كه با روش برداشت دريچه‌ي داخلي مقعد صورت مي گيرد بيمار براي اينكه خيلي زود سلامت خودش را به دست بياورد بايد به تمام توصيه هاي جراح خودش براي مراقبت بيشر توجه كند. كاهش يا از بين رفتن درد ناشي از شقاق مقعد بلافاصله يا طي چند روز پس از جراحي در اين روش ممكن است كه براي بسياري از بيماران صورت بگيرد كه امري طبيعي است با اين حال براي بهبودي بايد مراقبت هاي لازم را انجام دهد. در بيشتر مواقع بيمار از درد در حين اجابت مزاج ناراحت مي شود و نگراني هاي براي او به وجود مي آيد اما اين كاملا طبيعي است زيرا مدفوع براي تخليه بايد از روي ناحيه‌ي زحم جراحي عبور كند، پس احتمالاً اين مرحله دردناك خواهد بود و جاي نگراني ندارد.

توصيه‌هايي كه براي مراقبت بيشتر بعد از عمل جراحي شقاق بايد رعايت شوند عبارتند از:

 • رعايت يك رژيم غذايي پرفيبر و مصرف مايعات فراوان كه اين براي دفع مدفوع بسيار مناسب است و از دچار شدن به يبوست و سفت شدن مدفوع جلوگيري مي كند و به اين ترتيب اجابت مزاج راحت تر صورت مي گيرد.
 • در مصرف غذاهاي پرچرب و ادويه دار بايد پرهيز كنيد و به جاي ان از مصرف غذاهاي كم‌چرب مانند برنج ساده، مرغ كبابي، نان تست و ماست كه بسيار مناسب‌تر هستند استفاده كنيد.
 • اگر پزشك تان از شما خواسته باشد كه در طول روز چند بار حمام نشسته‌‌ي در آب گرم به مدت ده تا بيست دقيقه پس از اجابت مزاج انجام دهيد بهتر است كه اين مورد را رعايت كنيد. فراموش نكنيد كه بعد از بلند شدن ناحيه مورد نظز را با دستمال به آرامي خشك كنيد.
 • براي اينكه ا خونرساني مناسبي به كف لگن داشته باشيد و دچار يبوست هم نشويد بهترين راه پياده روي كردن است بهتر است تا در برنامه روزانه اين مورد را رعايت كنيد.
 • بعد از دوش گرفتن شما بايد قسمت مقعد را با حوله نرم وتميز مخصوصي خشك كنيد. درباره دوش گرفتن ناگفته نماند كه امكان دوش و حمام ايستاده از روز بعد عمل وجود دارد.
 • بهتر است تا بهبودي كامل از مصرف صابون‌هاي معطر و محرك در ناحيه مقعد كاملا خودداري نماييد.
 • اگر نمي توانيد به راحتي اجابت مزاج داشته باشيد با نظز پزشك مي توانيد از مكمل هاي ملين استفاده كنيد كه فشاري به محل زخم وارد نشود.
 • استراحت داشتن و خواب خوب يكي از علل خوب در بهبود زخم ها است پس در صورت احساس خستگي بايد استراحت كنيد، همان طور كه گفتيم خواب كافي به بهبودي كمك خواهد كرد.

هنگام ترخيص پزشك براي اينكه بيمار از علائمي كه ممكن است بعد از انجام جراحي در فرد به وجود بيايد آگاه مي كند اين علائم ممكن است طبيعي و غير طبيعي باشد تا در صورت مشاهده بيمار نگران نشود و اقدامات لازم راكه جراح توصيه كرده است را انجام دهد.

علائمي كه پزشك توصيه مي كند شامل :

 • احساس درد خفيفي هنگام اجابت مزاج : بيمار اگر اين مشكل را داشته باشد اصلا جاي نگراني وجود ندارد و كاملا طبيعي است چون هنوز زخم كوچك ناشي از جراحي در دريچه‌ي مقعد به طور كامل بهبود پيدا نكرده است. ممكن است كه براي ساكن كردن درد بخواهيد از داروهاي ضد درد استفاده كنيد بهتر است درباره دوز مصرفي با پزشك مشورت كنيد و مسكن هاي حاوي كدئين را به هيچ وجه مصرف نكنيد.
 • خروج ترشحات خون‌آلود :  توجه داشته باشيد كه خارج شدن ترشحات تا چند روز و تا بهبودي كاملا امري طبيعي است در صورتي كه اين مشكل خيلي طول كشيد بهتر است با پزشك تان در ميان بگذاريد.
 • احتمال عفونت زخم : اين اتفاق هم كاملا طبيعي است زيرا محيط روده كاملا آلوده است در صورتي كه در فرد بروز پيدا كرد با مصرف منظم آنتي‌بيوتيكي مي تواند درمان كند در مصرف انتي بيوتيك ها حتما مي دانيد كه بايد مصرف را به صورت كامل انجام دهيد پس بعد از بهبودي هم اگر از كپسول ها باقي مانده باشد بايد مصرف كنيد تا درمان كامل شود.
 • احتمال باز شدن زخم : باز شدن زخم و خونريزي مويرگي فعال اتفاق نادري است و امكان وقوع پيوستن چنين موردي بسيار پايين است اما در صورتي كه در فرد اتفاق بيفتد بايد مجدد دوخت و بخيه بشود.
 • احتمال از دست دادن موقتي كنترل اجابت مزاج و گاز روده نيز وجود دارد كه اين مورد هم كاملا امري طبيعي است و با گذشت زمان بهتر مي‌شود.

درباره سرعت بهبودي كامل بيماران بايد بگوييم كه در هر فرد اين سرعت بهبودي متفاوت است اما بيشتر افراد ۱ يا ۲ هفته بعد از جراحي مي توانند فعاليت روزمره مثل رانندگي را هم انجام دهند معمولا بهبودي كامل بعد از ۶ هفته كاملا قطعي است.

براي اينكه نتيجه جراحي تان و بهبودي تان موفقيت اميز باشد فراموش نكنيد كه حتما و در موعد مقرر پس از جراحي براي انجام ويزيت به سراغ پزشك تان برويد. نكته اي كه بسيار مهم است در پيگيري اين مسئله است كه اگر هنوز نوبت ويزيت تان نشده و شما نياز به يك معاينه و ويزيت داريد بايد فورا به پزشك مراجعه كنيد. در صورت وجود اين علايم شما بايد يك ويزيت سريع و فوري را انجام دهيد:

 • داشتن احساس درد ناگهاني در قفسه سينه
 • احساس تنگي نفس يا ديدن خون در سرفه
 • متورم شدن پاها، تب شديد
 • احساس درد شديد در ناحيه شكم
 • خونريزي مقعدي شديد
 • احساس تورم، گرمي يا قرمزي در اطراف مقعد
 • احساس درد شديد در مقعد كه با دارو هم آرام نشود

برچسب ها: , ,ادامه مطلب
نظرات (0)
تاريخ : ۲۸ خرداد ۱۳۹۷ | ۰۳:۱۸:۵۶ | نويسنده : مهندس علي

درمان شقاق يا فيشر مقعد به روش ديلاتاسيون

فهرست مطالب [نمايش فهرست]

درمان شقاق يا فيشر مقعد به روش ديلاتاسيون

امروزه نسبت به گذشته و با ابداع روش هاي جديد براي بيشتر بيماري ها روش هاي درمان بسياري به كار گرفته مي شود كه اين موارد براي بهبود شقاق مقعد نيز به كار گرفته مي شود. از قديمي‌ترين روش درمان شقاق مقعد مي توان به روش اتساع دريچه‌ي مقعد يا همان روش ديلاتاسيون نام برد كه پزشك در اين روش يعني در روش ديلاتاسيون فيشر مقعد براي اينكه فشار وارد شده بر روي ديواره مقعد را تا حد امكان كمتر كند براي همين جراح با ايجاد كشش دستي در كانال و دريچه‌ي مقعد باعث شل شدن و كش آمدن عضلات مقعد مي شود؛ كه اين روش بسيار خطرناك و براي بيمار عوارض زيادي را به همراه داشت.

درمان شقاق يا فيشر مقعد به روش ديلاتاسيون

به خاطر همين اين روش ديگر براي بيماران انجام نمي شود وخيلي زود روش‌هاي نوين جراحي شقاق مقعد جاي ان روش را گرفتند. بسياري از بيماران كه با اين روش درمان شده بودند دچار عوارض زيادي مثل بي اختياري در نگه داشتن مدفوع و يا گاز روده شده بودند كه اين امر باعث شده بود تا آمار بالاي شكايت از اين روش جراحان زيادي را از ادامه درمان با اين روش باز دارد؛ و امروزه به هيچ وجه ريسك انجام اين جراحي براي درمان شقاق مقعد را قبول نمي كنند. چون اين روش استانداردهاي لازم حفظ ايمني و سلامت بيمار را ندارد و براي همين بسياري از ‌مراجعه كنندگان خود را از دست داده است.

بيشتر بخوانيد : بيماري شقاق

هدف جراحان وقت اين است كه با گذراندن دوران تحصيل به شكل عالي و با ديدن آموزش هاي آگاهانه و با در نظر گرفتن تمام موارد درمان يعني خطرات و معايب و مزاياي روش‌هاي درماني بهترين روش درمان را براي بيماران خودشان انتخاب كنند.

نحوه‌ي انجام اتساع يا ديلاتاسيون دريچه‌ي مقعد

معمولا در انجام اين روش درماني بيمار را تحت بي‌حسي موضعي يا بي‌هوشي عمومي قرار مي دهند. به اين ترتيب كه جراح در اين روش ديلاتاسيون مقعد، شروع به باز كردن دريچه مقعد با دست مي كند با كمك فشار دست خود به آرامي شروع به باز كردن دريچه‌ي و ايجاد كشش در ديواره‌هاي آن مي‌كند.

در اين روش جراح براي برداشتن فشار از روي عضله مقعد به كشيدن دو طرفه‌ي دريچه‌ي مقعد و باز كردن آن بيش از حد طبيعي، ان اقدام مي كند درست است كه اين روش يكي از روش هاي پر عارضه در درمان فيشر مقعد است اما در صورتي كه پزشك با تمام دقت اين روش را انجام دهد در كاهش بسيار سريع درد شقاق مي تواند روش موثري باشد.

براي اينكه دهانه مقعد به راحتي باز شود و جراح معطلي نداشته باشد و براي راحت و سريع انجام شدن جراحي دهانه مقعد را از مواد ژل لغزنده و روان‌كننده پر مي كند. بعد از پوشيدن دست كش با انگشتان دست ديواره‌ي مقعد را به آرامي ماساژ مي دهد. انجام ماساژ به شكل صحيح و حركت دوراني همراه با اعمال فشار رو به بيرون باعث مي شود تا عضلات مقعد و دريچه بازتر شوند. اگر پزشك در فشار با دست با دقت انجام ندهد ممكن است كه بافت و فيبرهاي عضلاني اسيب ببينند و در نهايت پاره شوند اما اگر فشار دست معقول باشد آسيبي به فيبرهاي عضلاني وارد نمي‌شود.

بيشتر نتايج نشان مي دهند كه هميشه در اين نوع روش بافت عضله دچار اسيب مي شود. براي اينكه خون در قستي كه فشاربر آن وارد شده به شكل لخته نشود در پايان جراحي يك اسفنج كوچك در ناحيه قرار داده مي شود. معمولا به بيماراني كه از اين روش درماني اتساع براي درمان انجام داده باشند توصيه مي شود كه تا ۶ ماه به طور متناوب از عمل اتساع دريچه‌ي مقعد از يك گشادكننده مقعد استفاده كنند. در اين روش درماني معمولا اجابت مزاج بسيار راحت تر و سريع صورت مي گيرد چون كه از عضله اسفنكتر مقعد بيش از حد طبيعي كشيده شده است و گشاد شده است.

خطرات و عوارض ناشي از روش اتساع يا ديلاتاسيون دريچه‌ي مقعد

اين روش يعني روش اتساع يا ديلاتسيون هم مثل ساير روش هاي درماني در جراحي هاي سيستم گوارش ممكن است كه داراي خطرات و عوارضي براي فرد باشد. در بين روش هاي جراحي معمولا روش اتساع يا ديلاتاسيون مقعد بيشترين عوارض و خطرات را براي فرد به همراه دارد ما در اين مقاله عوارض و خطرات اين نوع جراحي را براي شما به طور كامل و جامع بيان مي كنيم. پيشنهاد ما براي شما اين است كه شما بهتر است قبل از انتخاب نوع جراحي تمام موارد را در زمينه آن جراحي مطالعه نماييد.

خطرات و عوارض ناشي از روش اتسا يا ديلاتاسيون مقعد عبارتند از:

 • بي اختياري مدفوع و گاز روده
 • نشت مقعد به خاطر نيروي وارد شده‌ بر دريچه‌ي مقعد
 • آسيب ديدن اسفنكتر مقعد
 • اسيب شديد و پاره شدن بافت ركتال
 • لخته شدن خون
 • نتيجه نگرفتن از جراحي

به اين ترتيب همان طور كه مطلع شديد اين روش عوارض و خطرات زيادي را براي بيمار به وجود مي اورد كه اين خطرات و عارضه‌ها در بيشتر مواقع جبران‌ناپذير هستند. براي همين ديگر اين روش كاربرد ندارد و بيشتر جراح ها براي درمان شقاق از روش‌هاي كم‌تهاجمي‌تر استفاده مي كنند؛ و از ان جايي كه اين روش موفقيت اميز هم نبود از روش هاي خطر كم‌تر و روش هاي كه ميزان مؤفقيت بيشتري خواهند داشت براي درمان بيماران استفاده مي كنند. و جراح با معاينه دقيق فيشر بهترين و موفقيت آميزترين روش را براي درمان به بيمار پيشنهاد مي كنند.

مطالعه كنيد : درمان شقاق با ليزر

برچسب ها: ,ادامه مطلب
نظرات (0)
تاريخ : ۲۸ خرداد ۱۳۹۷ | ۰۳:۱۵:۵۱ | نويسنده : مهندس علي

جراحي شقاق يا فيشر مقعد به روش اسفنكتروتومي

فهرست مطالب [نمايش فهرست]

جراحي شقاق يا فيشر مقعد به روش اسفنكتروتومي داخلي جانبي مقعد

از روش‌هاي به روز و پر طرفدار درمان شقاق يا فيشر مقعد بايد به جراحي به روش اسفنكتروتومي اشاره كرد كه در اين روش فشار عضلاني وارد شده بر مقعد را كم مي كنند كه اين كار به بهبود گردش خون و در نتيجه درمان شقاق مقد بسيار كمك مي‌كند. در بيشتر موارد يكي از علل ايجاد شقاق را مي توان به علت فشار عضلاني بر روي مقعد كه بيشتر به خاطر گرفتگي عضلات دريچه اي مقعد است اشاره كرد.

جراحي شقاق يا فيشر مقعد به روش اسفنكتروتومي

چون اين علت مشخص است و براي كم شدن فشار عضلاني مقعد پزشك بدون اينكه بخواهد از روش جراحي بر روي خود شقاق اقدام به درمان كند پس در اين روش بخش كوچكي از عضله دريچه‌ي مقعدي را كه به علت فشار واره دچار گرفتگي شده است را برمي دارد و فرد را با اين روش درمان مي‌شود. درباره اين روش بايد بگوييم كه بيشتر پزشك ها احتمال برگشت و تكرار فيشر مقعدي در اين روش را بسيار نادر و كم‌تر از ده درصد مي دانند.

بيشتر بخوانيد : جراحي شقاق

در اوايل انجام اين روش بدون فيشر كتومي و يا اسفنكتروتومي در خط وسط پشتي مقعد در محل شكاف ايجاد شده انجام مي‌شد؛ اما از آن جايي كه اين روش با شكست رو به رو شد و نتايج ان مؤفقيت‌آميز نبود. براي همين بسته به راحتي دست جراح تغيير دادند و برش را به سمت راست يا چپ ديواره‌ي كانال مقعد بردند كه اين روش به نام اسفنكتروتومي داخلي جانبي مقعد نام گرفت. اين روش معمولا با روش بي‌هوشي عمومي و يا بي‌حسي نخاعي انجام مي گيرد ودرباره اسفنكتروتومي بايد گفت كه به دو روش باز و بسته انجام مي‌شود.

در ادامه مطلب به توضيح هر دو روش باز و بسته مي پردازيم.

اسفنكتروتومي بسته :

در اين روش كه نياز به دقت و مراقبت بيشتري است جراح با يك تيغه يك شيار جانبي را ايجاد مي كند و از آن شيار عضله‌ي دريچه‌اي را بيرون مي كشد تا قسمتي از دريچه‌ي داخلي را برش دهد. برش ايجاد شده در روش بسته به اندازه فيشر مقعدي بستگي دارد. و براي اينكه در اين روش امكان اسيب به مخاط مقعد وجود دارد و براي جلوگيري از فيستول لازم است كه جراح دقت بيشتري را داشته باشد.

در اسفنكتروتومي باز :

در روش باز كه اين بار برش بر روي كانال و به اندازه حدودا ۱ سانتي متر صورت مي گيرد سپس به همان روش اسفنكتروتومي بسته عمل مي‌شود. در پايان جراحي پزشك قسمت انتهايي برش را بسته به شرايط باز و يا مي‌بندد.

درباره اين روش بايد بگوييم كه در روش اسفنكتروتومي بيمار براي معالجه نيازي به بستري شدن ندارد واين كار به صورت سرپايي در بيمارستان انجام مي‌شود و براي بسياري از افراد از اين بابت كه فرد مي‌تواند در همان روز جراحي به خانه بازگردد بسيار مناسب است. درباره شدت درد در اين عمل درباره هر دو مورد بايد بگوييم كه بيمار درد خفيفي را در انجام هر دو نوع روش احساس مي كند. مزيت خوب اين عمل اين است كه بيمار تقريباً بلافاصله بعد از انجام جراحي دردي كه ناشي از فيشر مقعد را داشت را خيلي كمتر احساس مي كند و اين درد بسيار كاهش مي‌يابد.

بيشتر بخوانيد : درمان شقاق با ليزر

در بعضي از افراد ممكن است كه به خاطر داروي بيهوشي كمي فرد دچار سرگيجه شود كه اين كاملا طبيعي است و بهتر است تا چند ساعت استراحت داشته باشد و سپس فعاليت هاي روزانه اش را انجام دهد به غير از اين مورد هيچ محدوديتي براي فرد ايجاد نمي شود و امكان بازگشت به فعاليت‌هاي روزمره وجود دارد.

برچسب ها: ,ادامه مطلب
نظرات (0)
تاريخ : ۲۸ خرداد ۱۳۹۷ | ۰۳:۱۳:۳۲ | نويسنده : مهندس علي

تصفيه آب چيست؟

تصفيه آب ، فرايندي است كه كه طي آن آلاينده هاي ميكروبي ، مواد شيميايي، فلزات سنگين ، ذرات معلق و آلاينده هاي بيولوژيكي، حذف و آب اماده براي آشاميدن مي شود.

روش هاي مختلفي براي تصفيه آب وجود داشته است ، اما روشي كه امروزه مورد تاييد در جهان مي باشدو بهترين و كاملترين روش تصفيه آب مي باشد، تكنولوژي اسمز معكوس است.

اسمز معكوس ، همان سيستمي است كه در ساختار گياهان ، عمل مي كند.

در اين سيستم ، در گياهان، مولكولهاي آب به خاطر فشار آب ، از يك غشا ، عبور مي كنند.

ويژگي اين غشا در اين است كه اين غشا فقط به مولكول هاي بسيار ريز ميكروسكوپي اجازه عبور مي دهد و همه آلاينده هايي كه در آب وجود دارد را تصفيه مي كند.

دستگاه تصفيه آب كه بر اين اساس طراحي شده باشند ، از جمله دستگاههاي تصفيه مقبول در بسياري از كشورها مي باشد كه امروزه راه خود را به داخل خانه ها هم باز كرده اند.
آب بسياري از شهراي بزرگ و حتي برخي شهراي كوچك هم ، به خاطر صنعتي شدن و افزايش جمعيت ، از كيفيت مطلوبي برخوردار نيست .

آب لوله كشي كه در منازل استفاده مي شود ، متاسفانه املاح نامطلوب و ناخالصي هاي زيادي را دارد كه براي سلامتي انسانها بسيار ضرر دارد.

بنابراين بايد راه حلي براي تصفيه آب پيدا كرد.

دو نوع روش تصفيه وجود دارد:

* روش سنتي تصفيه آب

*روش مدرن تصفيه آب

 

روش هاي سنتي تصفيه آب

جوشاندن :

يكي از روش هاي معمول قديمي براي تصفيه آب ، در خانه ها جوشاندن آب بود.

الان هم هنوز از اين روش استفاده مي شود.


اما غافل از اين كه با اين همه آلاينده شيميايي كه در آب وجود دارد ، جوشاندن آب خيلي موثر نيست و حتي گاهي غلظت املاح آب ، با جوشاندن بيشتر مي شود كه اصلا خوب نيست.
همچنين مقدار زيادي از آب موقع جوشاندن ، تبخير مي شود.هزينه هاي گاز مصرفي هم از طرف ديگر.
علاوه بر اين ، كلر موجود در آب از طريق جوشاندن از بين نمي رود و طعم آبجوش را عوض مي كند و به آب بوي كهنگي و ماندگي مي دهد.
تصفيه آب با يد

يد به صورت طبيعي در خاك وجود دارد و هنگامي كه باران مي بارد، اين يد وارد سفره هاي اب زيرزميني مي شود.

بنابراين آب خودبخود يد دارد و اضافه كردن مجدد يد جهت تصفيه آب ، مضر است بخصوص براي خانمهاي باردار.

تصفيه آب با كلر

كلر يك ماده شيميايي و سمي است كه از آن براي ضد عفوني كردن و گند زدايي آب استفاده مي شود.

استفاده از كلر در آب مصرفي بيشتر از منفعت ، عواقب نامطلبوبي مانند سرطان ، ريزش مو و ….دارد.

براي تصفيه هاي آب ، روش هاي قديمي و سنتي اي وجود دارد كه همه ما كم و بيش از آن با خبريم.مانند جوشاندن آب، كلر زدن، يد زدن. اما هر كدام از آن ها معايبي دارند.

 روش هاي مدرن تصفيه آب

 

يكي از اين روشها، استفاده از دستگاه تصفيه آب مي باشد.
انواع مختلفي از دستگاه هاي تصفيه آب ، وجود دارند كه به لحاظ نوع و روش تصفيه با همديگر متفاوتند.

دستگاه تصفيه آب سردوشي، دستگاه تصفيه آب مرحله اي ، دستگاه تصفيه آب سر شيري، دستگاه از نوع تصفيه آب و چندين مدل ديگر.

كه آب بعداز عبور از چند فيلتر ، تصفيه مي شود و ناخالصي هاي آب حذف مي شود.
يكي از بهترين روش هاي مورد استفاده همان روش اسمز معكوس مي باشد(روشي كه به صورت طبيعي در گياهان وجود دارد) .

كه در واقع مدرنترين روش تصفيه آب در تصفيه آب خانگي و نيمه صتعتي و صنعتي مي باشد.ادامه مطلب
نظرات (0)
تاريخ : ۲۸ خرداد ۱۳۹۷ | ۰۳:۰۸:۱۳ | نويسنده : مهندس علي

درمان شقاق يا فيشر مقعد با ليزر

درمان شقاق يا فيشر مقعد با ليزر

امروزه يكي از مزيت هاي كه پيشرفت تكلونوژي براي افراد داشته است اين بوده كه همراه با پيشرفت روز افزون علم و ابداع روش‌هاي نوين بسياري از مشكلات كه به سختي درمان مي شد و بيماره طول دوره ي سختي را بايد تحمل مي كرد ديگر روش هاي پيشرفته‌تري براي انواع بيماري‌ها كشف شده است اين با كمك اين روش ها و بهره بردن از ان ها پروسه درماني بسيار سريع‌تر انجام مي شود.

درمان شقاق يا فيشر مقعد با ليزر

ليزر درماني روشي كه با ابداع كولاكي بزرگ را در صنعت پزشكي به پا كرد و بسياري از بيماري ها را در يك جلسه با اين دستگاه مي شود خيلي راحت درمان كرد. درباره ليزر درماني بايد بگوييم كه اين روش درماني در واقع يكي از روش‌هاي كم‌تهاجمي جديد است كه امروزه نقش بزرگي را در درمان بسياري از بيماري‌ها دارد. مهم ترين مزيت اين روش همين است كه توانسته جايگزين اعمال جراحي سنگين و پرعارضه ردر بعضي از بيماري ها شود و اين براي افرادي كه قادر به انجام جراحي هاي سنگين نبودند بسيار مناسب است.

برخي از متخصصان با استفاده از ليزر توانسته اند تا در درمان شقاق يا فيشر مقعد اقداماتي را انجام دهند كه موفقيت اميز بوده است پس با ليزر مي توان اين بيماري را رفع كرد. از آن جايي كه اين روش درماني براي درمان فيشر يا شقاق مقعد هنوز بين مردم خيلي جاي مشخصي را پيدا نكرده است؛ و بيشتر مردم انجام جراحي را براي درمان اين عارضه مي دانند و بيشتر از ترس عمل و عوارض عمل هيچ اقدامي براي درمان نمي كنند از مزيت هاي درمان شقاق با ليزر اين است كه فرد هيچ وقت به بي اختياري مدفوع و گاز روده دچار نمي شود.

بيشتر بخوانيد : ليزر درماني

مزاياي استفاده از ليزر بسيار است كه ما در اين مقاله به شرح تمام مزاياي ليزر درماني مي پردازيم. هنگامي كه بيمار براي درمان به پزشك مراجعه مي كند پزشك به او اطمينان خاطر مي دهد كه در درمان شقاق مقعد با ليزر اين درمان به هيچ وجه نيازي به بيهوشي ندارد و با بي‌حسي موضعي و به صورت سرپايي صورت مي گيرد و بيمار بعد از ليزر درماني بدون نياز به بستري شدن در بيمارستان مي تواند ترخيص شود.

روش كار در ليزر درماني به اين شكل است كه در اين روش از يك وسيله به نام اسپكولوم براي ديدن شكاف آن را درون مقعد قرار مي‌دهند و بعد از انجام تنظيمات لازم بدون دخالت دست كه معمولا دست كاري باعث تحريك مقعد مي شود پس بدون دست‌كاري با استفاده از اشعه ليزر محل ترك مقعد و ناحيه‌ي آسيب‌ديده را ترميم مي‌كنند. درباره اين روش درماني گفتيم كه اين روش يكي از مدرن ترين تكنيك هاي درمان فيشر يا شقاق مقعد است.

محققان براي اثبات اين روش براي استفاده به جاي جراحي هاي سنگين در سال گذشته با انجام يك بررسي مطالعاتي بر روي ۲۵ بيمار مرد و زن كه قبلا از بيماري شقاق رنج مي برند و با ليزر درماني از اين عارضه نجات پيدا كردند مشخص شد كه در طول ۱ سالي كه از ليزر درماني ان گذشته است آن ها به هيچ عارضه اي دچار نشده اند عوارضي مثل احساس درد در مقعد، خونريزي و يبوست و …

بيشتر بخوانيد : بيماري شقاق

بيشتر بيماران تمامي مشكلاتشان با اين روش درماني بهبود پيدا كرده بود و همچنين هيچ كدام از آن‌ها دچار بي‌اختياري مدفوع و يا ناتواني در كنترل گاز روده نشده بودند. محققان با اين نتايجي كه از اين بررسي گرفتند به اين روش درماني رسيدند كه اين روش ساده، امن و مؤثر براي درمان بيماري فيشر يا شقاق بسيار مناسب است. بدون نياز به اتلاف وقت حتي در يك كلينيك هم به راحتي قابل انجام است و بيمار با اين روش از عوارض ناشي از جراحي تا حد زيادي نجات پيدا مي كند. با اين حال باز هم محققان در حال انجام مطالعات ديگري براي اثبات ليزر درماني براي روش‌هاي سنگين جراحي فيشر مقعد هستند تا به طور حتم اين روش درماني را ثابت كنند.

برچسب ها: ,ادامه مطلب
نظرات (0)
تاريخ : ۲۸ خرداد ۱۳۹۷ | ۰۳:۰۴:۲۵ | نويسنده : مهندس علي

علائم و نشانه هاي بيماري شقاق يا فيشر مقعد  

فهرست مطالب [نمايش فهرست]

علائم و نشانه هاي بيماري شقاق يا فيشر مقعد : درباره بيماري هاي مقعد بايد گفت كه از آن جايي كه بيماري هاي مقعد بيشتر اوقات نشانه هاي مشابه نوع هاي ديگر مشكلات دستگاه گوارش را دارند ممكن است كه تشخيص نوع دقيق بيماري را براي پزشك كمي سخت كند مثل بيماري فيشر كه با وجود پارگي يا شكافي كه در پوشش ناحيه‌ي انتهايي مقعد (مخاط مقعد) ايجاد مي كند ممكن است شبيه به علائم هموروئيد ديگر بيماري مقعدي باشدكه همان طور كه گفتيم ممكن است تا حدودي تشخيص را براي پزشك مشكل كند. براي بيماري شقاق يا فيشر علائم خاصي وجود دارد كه همگي آن ها را برايتان به طور كامل شرح خواهيم داد معمولا ممكن است كه اين علائم به طور ناگهاني شروع شود و يا به آرامي و با گذشت زمان خودش را نشان دهد.

علائم و نشانه هاي بيماري شقاق

علائم بيماري شقاق عبارتند از:

احساس درد در ناحيه‌ي مقعد :

بخش انتهاي مقعد داراي حسگر ها و گيرنده هاي عصبي بسيار قوي است كه سريع درد را مي تواند تشخيص دهد اين كاملا طبيعي است كه در درگيري بخش انتهايي كانال مقعد فرد احساس درد داشته باشد و اسيب و شكاف ايجاد شده روي قسمت داخلي مقعد باعث درد و ناراحتي شود.

درد حين و مدتي پس از دفع مدفوع :

مدفوع براي دفع شدن از روده به ناحيه ترك خورده و آسيب ديده برخورد مي كند و اين اصطحكاك ايجاد شده بين مدفوع و ناحيه‌ي‌ ترك خورده به خصوص كه مدفوع سفت و خشك بودنه باشد به طور فرد را دچار درد شديد و احساس سوزش بعد از اجابت مزاج مي كند كه اين درد در بيشتر مواقع ممكن است كه تا چند ساعت پس از اجابت مزاج نيز ادامه داشته باشد.

خونريزي مقعد :

در بيشتر مواقع فردي كه دچار فيشر شده باشد در هنگام اجابت مزاج ممكن است كه دچار خونري شود از ان جايي كه عمق بعضي از ترك هاي روي پوشش مخاطي ديواره مقعد زياد است و ممكن است تا مويرگ ها هم رسيده باشد اين امر سبب خونريزي مي شود؛ و به اين دليل كه محل خونريزي قسمت انتهاي راست روده و دهانه مقعد است به محض خونريزي خون را به رنگ طبيعي خودش مشاهده خواهيد كرد و خون هنوز انعقاد نشده است زيرا محل خونريزي به خروجي دستگاه گوارش فاصله‌ي زيادي نداشته است.

خون بر روي سطح مدفوع :

درباره اجابت مزاج سخت و امكان ترك خوردن بيشتر زخم مقعد بر اثر فشار وارد شده در بخش قبل گفتيم پس احتمال خونريزي ناحيه‌ي شقاق يا فيشر هنگام عبور مدفوع بسيار زياد است پس مشاهده چنين صحنه اي امكان دارد و براي اين نوع بيماري طبيعي است.

خون‌آلود شدن دستمال توالت :

در بسياري از مواقع فرد پس از اجابت مزاج فرد اثرات خون‌ريزي شقاق يا فيشر مقعد هنوز تمام نشده است و اگر مقعدش را با دستمال به ارامي پاك كند اثراتي از خون را خواهد ديد گفتيم كه در صورت اجابت مزاج سخت امكان خونريزي صدرصد مي شود.

ايجاد يك زايده‌ي كوچك يا نشانه بر روي پوست نزديك شقاق يا فيشر مقعد :

معمولا بهتر است كه در اولين فرصت در صورت مبتلا شدن به بيماري فيشر به پزشك مراجعه كنيد زيرا تعلل در درمان باعث مي شود تا شقاق يا فيشر مقعدي به صورت يك زايده‌اي بر سطح پوست نزديك شقاق يا فيشر تشكيل شود.

سوزش و خارش در مقعد و اطراف آن :

در بسياري از موارد آزار دهنده ترين حسي كه ممكن است در فرد ايجاد شود احساس سوزش يا خارش در ناحيه دروني مقعد است اين اتفاق زماني رخ مي دهد كه ترشحات مدفوع با قسمت ترك خورده و شكاف مقعد برخورد داشته باشند.

ترك قابل مشاهده در اطراف مقعد :

در بيشتر اوقات اگر شكاف يا شقاق در ناحيه مقعدي بسيار مزمن شود منجر به از هم ‌گسيخته شدن پوست ناحيه خروجي مقعد مي شود كه اين ترك ها و شكاف ها ممكن است تا سطح پوست خروجي مقعد اهم دامه پيدا كند كه در اين صورت فرد به راحتي پارگي و شكاف اطراف مقعد را مي بيند.

گفتيم كه اولين كاري كه در صورت مشاهده موارد بالا بايد انجام دهيد اين است كه نسبت به نشانه ها جدي باشيد و سريعا براي درمان شقاق يا فيشر مقعد اقدام كنيد تا اين بيماري فيشر مقعد گسترده تر و شديدتر نشود و شما را دچار مشكلات عفوني ديگري نكند.

مشكلاتي عدم درمان به موقع شقاق مقعدي

افزايش درد :

طبيعي است كه شما بعد از دچار شدن به بيماري فيشر احساس درد داشته باشيد ولي هنگامي كه زخم شما دچار عفونت شود اين درد ديگر يك درد عادي نخواهد بود بلكه بسيار ازار دهنده و سخت مي شود به صورتي كه گاهي حتي شما ممكن است از شدت درد به خودتان بپيچيد.

سرخي مقعد :

مي دانيم كه يكي از علائم التهاب تورم و سرخي است و وقتي كه مقعد سرخ و كمي تورم داشته باشد اين حاكي از التهاب حاصل از عفونت قسمت ترك خورده موجود درون مقعد است.

تراوش از شكاف :

حالا كه ناحيه فيشر بسيار عفوني و چركي شده است پس ترشح اين زخم ها و ديدن ترشحات چركي مخاط يا پوست اطراف مقعد طبيعي است.

تب :

عفونت هميشه يكي از علل وجود تب در بدن است پس بعد از عفوني شدن ناحيه فيشر دماي بدن بسيار بالا مي رود و مشكلاتي در سيستم ايمني به وجود مي آيد و اختلالاتي صورت مي گيرد.

***نكته مهم

در تشخيص بيماري گاهي اين نشانه ها و علائم نقش بسيار پر رنگي را در تشخيص و درمان يك بيماري ايفا مي كنند و مي توانند يك راهنماي خوب و مطمئني براي تشخيص و درمان باشند.

معاينه و تشخيص بيماري شقاق يا فيشر مقعد

بيمار وقتي تصميم به مراجعه به پزشك را مي گيرد كه ديگر تحمل درد ها و خونريزي هايي كه مدام از ناحيه مقعد به آن دچار مي شود را ندارد مطمئنا هم اين عارضه بسيار درد اور است. پزشك در معاينات ابتدايي خود با لمس محل و سپس ديدن علائمي كه ممكن است در حالت هاي بسيار شديد قابل ديدن باشد تشخيص و نظر خودش را راجب بيماري فرد ارائه مي دهد.

معاينه لمسي را به ارامي و با كشيدن طرفين خروجي مقعد به راحتي زخم هاي ايجاد شده را مي‌بيند و تشخيص قطعي بيماري فيشر در فرد مي‌رسد. پزشك در اين معاينه به علت شكاف ها و ترك هاي دهانه مقعد از معاينه دستي نمي تواند استفاده كند چون بسيار درد ناك است و بيمار بسيار اذيت مي شود اگر محل ايجاد فيشر در محل هاي باشد كه تشخيص پزشك را دچار اشتباهاتي بكند در اين موارد پزشك به بررسي ديگر بيماري‌هاي زمينه‌اي كه احتمال دچار شدن فرد بسيار بالا است مي پردازد.

حالا ديگر او به يك معاينه سطحي تشخيص ۱۰۰% را اعلام نمي كند و براياطمينان از تشخيص درست و از روش هاي ديگر تشخيص بيماري استفاده مي كند. براي تشخيص بيماري فيشر مي تواند از ساير بيماري‌هاي مقعدي از جمله بواسير نياز به معاينات كمكي دارد كه شامل:

آنوسكوپي مقعد :

يك لوله باريك و كوتاه است كه با اين وسيله بررسي مقعد و راست روده بسيار واضح و قابل مشاهده مي شود براي ديدن نقاط مورد نظر استفاده مي شود.

سيگموئيدوسكوپي :

هنگامي كه پزشك براي تشخيص بهتر و دقيق تر نياز به بررسي قسمت پايين روده‌‌ي را بزرگ را دارد از اين روش استفاده مي كند و با استفاده از يك لوله باريك انعطاف‌پذير همراه با دوربين نقاط مورد نظر را مشاهده مي كنند.

بيوپسي مقعد :

در اين روش ازمايشات بخش كوچكي از بافت مقعدي را براي بررسي بيشتر نوع بيماري برمي دارند و با ميكروسكوپ مورد بررسي قرار مي دهند دليل اين نمونه برداري اين است كه سلول هاي مخاط روده تغيير غير طبيعي كرده اند و براي نتيجه درست و اطمينان از اين روش استفاده مي كنند.

كولونوسكوپي :

پزشك وقتي كه در بيمار نشانه هاي از سرطان روده را ببيند و براي تشخيص صحيح بيماري با استفاده از لوله‌ي باريك منعطف داراي دوربين يك معاينه كامل از كل سيستم روده را انجام مي دهد.

وقتي كه تمام معاينات تشخيص انجام شد و آن نتيجه اي كه پزشك از جواب تمام بررسي ها و آزمايش هاي انجام شده نشان داد كه فرد دچار چه نوع بيماري شده است و پزشك از تشخيص مطمئن شد به سرعت درمان را براي فرد شروع مي كند و از آن جايي كه با تشخيص درست و دقيق هميشه نتايج خوبي مي توان گرفت.

 

برچسب ها: ,ادامه مطلب
نظرات (0)
تاريخ : ۲۸ خرداد ۱۳۹۷ | ۰۳:۰۱:۳۰ | نويسنده : مهندس علي

بيماري شقاق يا فيشر مقعدي چيست؟

فهرست مطالب [نمايش فهرست]

بيماري شقاق يا فيشر مقعدي چيست؟ : ممكن است بارها با اين صحنه روبه رو شده باشيد كه ناحيه اي از بدنتان دچار ترك خوردگي هاي سطحي يا جزئي شده باشد معمولا لب بيشترين ترك خوردگي را هميشه دارد كه بر اثر خشك شدن دچار ترك مي شود حتما با ديدن اولين ترك شما دنبال راهي براي درمان مي رويد تا شدت ترك ها بيشتر نشود و كمتر اذيت بشويد. ما اين مثال را اينجا براي تان بيان كرديم تا به طور ساده شقاق را توضيح داده باشيم.

شقاق

پس منظور از شقاق يعني ترك‌خوردگي باريكي كه با طول و عمق مشخصي در پوست يا يك ديواره‌ي يا غشاي مخاطي ايجاد مي شود. درباره شقاق بايد گفت كه شقاق در واقع يك بيماري بسيار شايع است كه راه درمان آن بسته به نوع ناحيه اي كه به وجود آمده بسيار ساده است و فقط بايد توجه كنيد كه خيلي زود آن را پيگيري كنيد. در بدن نقاط مختلفي هستند كه دچار شكاف مي شوند و شقاق در بدن صورت مي گيرد شقاق مقعد و شقاق پا، شايع ترين شقاق هايي هستند كه در بدن رخ مي‌دهند.

پس متوجه شديد كه منظور از شقاق مقعدي همان زخم شدن لبه داخلي مقعد را مي گويند. شكاف وقتي در ناحيه مقعد صورت مي گيرد وضعيتي بسيار دردناك را براي فرد ايجاد مي كند كه اين درد از حاصل زخم سطحي يا پارگي است كه در ناحيه پوشش سلولي مقعد صورت گرفته است. شقاق به صورت يك خط طولي در قسمت زيرين كانال مقعد و در ناحيه زير خط دندانه‌اي شكل مي گيرد و از آن جايي كه اين قسمت مقعد از گيرنده هاي حساسي تشكيل شده است باعث احساس درد زيادي در اين ناحيه مي شود.

شقاق با نام علمي فيشر شناخته مي شود و در واقع به زخم هاي كه در لبه ي داخلي مقعد شكل مي گيرد، فيشر گفته مي شود؛ و بسيار دردناك است اين درد ناشي از پارگي و ترك خوردگي در پوشش سلولي مقعد است كه اين ترك ايجاد شده بر ديواره‌ي پوشش داخلي بدن به هيچ وجه نبايد با بريدگي اشتباه گرفته شود.

در صورتي كه فورا براي درمان شقاق مراجعه نشود ممكن است كه بر اثر كششي كه در ديواره مقعد به وجود مي آيد اين زخم هاي سزحي و ترك ها گسسته تر و عميق تر شوند كه در اين صورت ممكن است تبديل به يك مشكل بزرگ و حاد در فرد مي شود.

بروز اين مشكل يعني ترك خوردگي در قسمت داخلي ديواره كانال مقعد و مابين دو دريچه‌ي ابتدايي و انتهايي مقعد درقسمت انتهايي لوله‌ي گوارشي يعني قسمت راست‌روده باعث شقاق يا فيشر مقعد مي‌شود. پس تا حدودي درباره فيشر مقعد متوجه شديد كه اين بيماري يك بيماري كاملا شايع است كه در بيشتر مواقع با بواسير كه از اختلالات ناحيه مقعد است اشتباه گرفته مي‌شود.

شكل شقاق مقعدي شبيه به يك قطه اشك خطي است كه بسيار هم اين مشكل دردناك است؛ كه به صورت يك شكاف و چاك در بافت پوششي نرم و مرطوب قسمت انتهايي كانال مقعد ديده مي شود اين زخم و شكاف در كوتاه مدت شامل سطح پوششي ديواره‌هاي داخلي مقعد و در بلندمدت به صورت عميق و تمام قسمت ضخامت مخاط مقعد را دربر مي گيرد. اين اتفاق ربطي به جنسيت فرد ندارد و در دو جنس زن و مرد اتفاق مي‌افتد.

در بيشتر خانم ها دچار شدن به اين عارضه مي توانند بعد از زايمان و در خانم هاي كه دچار بيماري كرون هستند رخ دهد. شيوع اين بيماري بيشتر در سنين جواني و ميانسالي است و خوشبختانه با افزايش سن احتمال اينكه فيشر مقعد دچار شويد بسيار كمتر مي‌شود. ممكن است اين بيماري در كودكان كمتر از يك سال نيز به وجود بيايد.

براي اينكه از درد و ايجاد فشار بر روي ناحيه كم كنيد بهتر است تا با رعايت روش ها و رعايت رژيم غذايي براي ابتلا نشدن به يبوست امكان بهبود نسبي را فراهم كنيد. ولي اگر بر ناحيه زخم فشاري وارد شود قسمت اسيب ديده بدتر مي شود. درمان طبي براي درمان اين بيماري وجود ندارد و تنها راه خلاص از ان انجام جراحي است اما بيشتر محققان دنبال پيدا كردن راهي هستند تا به جاي انجام جراحي براي درمان اين بيماري درمان هاي دارويي و ديگري را پيدا كنند.

علائم بيماري شقاق يا فيشر مقعد

درباره بيماري شقاق يا فيشر در بخش قبل گفتيم كه اين عارضه بيشتر در اثر ضربه و فشاري كه به پوشش داخلي ديواره‌ي مقعد در هنگام اجابت مزاج يا ديگر عللي كه باعث كشش كانال مقعد مي شود به وجود مي ايد كه منجر به ترك يا شكاف در دهانه مقعد مي شود. درباره علت دقيق و علمي هنوز اطلاعات دقيقي اراده نشده است ولي بيشتر همين امر يعني وارد شدن ضربه‌ي سخت به ديواره كانال مقعد را باعث ايجاد فيشر مي دانند.

بيشتر كساني كه در اجابت مزاج شان دچار مشكل هستند و ممكن است كه حركت مدفوع خشكو سفت يا خيلي شل در حين خروج از مقعد باعث وارد شدن ضربه به ديواره‌ي مخاطي مقعد بشود و دهانه مقعد به اين ترتيب آسيب ببيند. معمولا اين اتفاق بيشتر در افرادي رخ مي دهد كه عضلات دريچه‌اي ناحيه‌ي مقعد آن بسيار تنگ‌ است اين افراد نسبت به سايرين خيلي بيشتر شرايط ابتلا شدن به اين بيماري را دارند. در اينجا ما نادرترين دلايل ايجاد ترك و شكاف در مقعد را برايتان بيان مي كنيم مشكلات ناشي از التهاب روده، وجود عفونت در مقعد و تومور اين عوامل از دلايل فيشر مقعدي هستند.

بسياري از افراد خودشان با كارهاي اشتباه و رژيم‌هاي غذايي غلط كه در ان ها از موادي كه حاوي فيبر فراوان است پرهيز مي كنند و اين افراد مستعد ابتلا به اين بيماري هستند زيرا همان طور كه مي دانيم فيبر خاصيت بسيار بالايي در بهبود دستگاه گوارش و روده دارد و عدم مصرف كافي مواد غذايي پرفيبر مانند ميوه و سبزيجات فرد را براي فيشر مقعدي آماده مي كند. در بسياري از افرادي كه در حين دفع مدفوع دچار مشكل مي شوند هم اين امان وجود دارد تا اين بيماري را تجربه كنند بسياري از افراد با انجام جراحي در ناحيه مقعد باعث تنگ شدن مقعد مي شوند كه همين عامل يكي از علل اصلي بيماري شقاق مقعدي است.

در بيماري شكاف مقعد يا فيشر اغلب بيماراني كه از اختلالات زمينه‌اي دريچه‌ي مقعد رنج مي برند اين افراد بيش از سايرين دچار آسيب شكاف و ترك مقعدي با كوچك ترين فشار و ضربه خواهند شد. در سال هاي گذشته محققان مطالعاتي را بر روي بيماران مبتلا به شقاق انجام دادند كه نتيجه اين مطالعات نشان داد كه طي بيشتر افرادي كه از بيماري شقاق مقعدي رنج ممي برند قبل از مبتلا شدن به شكاف مقعدي حداقل به يك بيماري زمينه‌اي دريچه‌ي مقعدي مبتلا هستند.

در اين رابطه يكي از شايع ترين اختلالات زيمنه اي كه روي فرد اتفاق مي افتد بزرگ شدن غير طبيعي عضلات دريچه‌اي مقعد است كه اين اتفاق باعث ايجاد فشار در كانال مقعدي مي‌شود. در كساني كه از بيماري فيشر رنج مي برند حتي در زمان استراحت هم فشار را روي عضله احساس مي كنند در بيشتر افراد چون كانال مقعد در قسمت خط وسط ديواره پشتي ضعف دارد احتمال ايجاد فيشر در اين ناحيه معمولا بيشتر است.

معمولا ممكن است كه براي بيشتر افراد درباره وجود زخم ها و ترك هاي مقعدي بسيار سوال پيش بيايد و اين كه سيستم ايمني بدن ما چرا قادر به بهبود اين نوع بيماري ها نيست و چرا بدن ما با وجود داشتن قابليت بالا در بهبود خود‌به‌خودي بسياري از زخم‌هاي كوچك چرا از بهبود يك ترك كوچك در مخاط مقعد عاجز است و نمي تواند اين مشكل را حل كند تا بيماري شدت نگيرد و وخيم تر نشود؟

در جواب بايد بگوييم كه در قسمت مقعد و در ناحيه ي داخلي ان عواملي وجود دارند كه مانع بهبود خودبه‌خود ترك مي شوند. يكي از همين عوامل اجابت مزاج است مدفوع در هنگام عبور از روده و در مقعد هنگام تخليه شدن به بيرون باعث ايجاد سايش و تحريك فيشر مي شود. علل ديگري كه وجود دارد اين است كه در اثر انقباض در عضله دريچه مقعد كه در اين صورت خونرساني به محل فيشر كمتر مي شود و باعث مي شود تا بافت‌هاي آسيب‌ديده ديرتر بهبودي پيدا كنند.

از علت هاي اصلي و اساسي ايجاد فيشر مي توان به موارد زير اشاره كرد

 • اسهال‌هاي طولاني مدت
 • دچار شدن به يبوست‌هاي مزمن كه بيشتر در بزرگسال ها رخ مي دهد
 • تميز كردن مقعد به صورت خشن و با دستمال‌هاي زبر
 • برقراري رابطه‌ي جنسي از راه مقعد
 • تنگ بودن عضلات دريچه مقعدي‌
 • بارداري
 • سرطان راست روده
 • بيماري‌هاي التهابي روده
 • بيماري‌هاي مقاربتي
 • بيماري كرون
 • تحريك مقعد با خاراندن آن (به صورت يك حركت پاسخي خارش ناشي از انگل روده‌اي مانند كرمك).
 • آسيب ديدن مقعد هنگام زايمان سخت

بهترين روش هاي درمان شقاق يا فيشر

برچسب ها: , ,ادامه مطلب
نظرات (0)
تاريخ : ۲۸ خرداد ۱۳۹۷ | ۰۲:۵۷:۱۹ | نويسنده : مهندس علي

بيماري كيست مويي يا سينوس پيلونيدال

فهرست مطالب [نمايش فهرست]

بيماري كيست مويي يا سينوس پيلونيدال چيست؟ : ابتدا در قسمت بايد معني سينوس را بدانيم ما اكثرا كلمه سينوس را همراه با بيني مي شنويم ولي بهتر است بدانيم كه سينوس به معني كانال يا حفره است و مي تواند در تمام قسمت هاي بدن وجود داشته باشد سينوس پيلونيدال يك بيماري خوش خيم است كه كيست مويي يا سينوس پيلونيدال (PNS) نيز گفته مي شود.

كيست مويي

كيست مويي يا سينوس پيلونيدال (PNS) به شكل سوراخ كوچك، تونل يا گودال است كه در شكاف بالاي خط باسن و پايين استخوان دنبالچه قرار دارد. سينوس پيلونيدال يك مشكل مزمن پوستي حاوي مو است كه با يك يا چند دهانه‌ي كوچك به سطح پوست باز مي‌شود و مي‌تواند درد شديدي ايجاد كند. اين بيماري در ابتدا هيچ ارتباطي با سرطان ندارد.

كيست مويي يا سينوس پيلونيدال كانون عفونت است و اكثرا الوده و عفوني است همچنين . در صورت عفونت ممكن است چرك و ترشحات خوني با بوي نامناسب از آن تراوش كند. سوراخ سينوس پيلودنيال آلوده به شكل كيست يا آبسه پيلونيدال ظاهر مي‌شود. خيلي كم اتفاق مي افتد كه سينوس در ساير قسمت هاي بدن رخ دهد.

كيست مويي در زنان و مردان رخ مي دهد ولي بيشتر در مردان و افراد جوان ديده مي شود مخصوصا كساني كه دلايلي مجبورند ساعت هاي زيادي بشينند مانند راننده تاكسي ها بيشتر رخ مي دهد در مردان در شرايط يكسان در مقايسه با زنان چهار برابر بيشتر ايجاد مي شود. اين بيماري در كودكان بسيار نادر است.

در رابطه با بيماري هاي نشيمنگاهي بيشتر بدانيد : بيماري نشيمنگاهي

اين بيماري به دليل فاصله كوتاه آن از مقعد و شبيه لانه‌اي از مو بودن سينوس پيلونيدال نام گرفت و اولين بار توسط پزشكان در سال ۱۸۸۰ تشخيص داده شد. به اين بيماري « بيماري جيپ » نيز گفته مي شود زيرا در طول جنگ جهاني دوم به دليل وضعيت هميشه نشسته رانندگان در جيپ اكثرا دچار اين بيماي مي شدند.

اين بيماري نياز به روش تشخيصي خاصي ندارد و پزشك با مشاهده به راحتي به وجود آن پي مي‌برد زيرا بسيار واضح است. بلافاصله بعد از اينكه متوجه بيماري سينوس پيلونيدال شديد حتما بايد براي درمان ان اقدام كنيد و حتما نبايد منتظر نشانه‌ها و علايم ازاردهنده شويد هرچند محل و موقعيت و همچنين ظاهر اين بيماري منجر به خجالت و شرمساري در افراد مبتلا مي‌شود ولي بايد به اين اتفاق همانند يك جوش يا خال نگاه كرد و خود را به خاطر وجود آن سرزنش نكرد.

علت كيست مويي يا سينوس پيلونيدال

علت اصلي و دقيق اين بيماري هنوز مشخص نشده است ولي بر اساس برخي شواهد و حدس و گمان ها مي توان گفت كه تا حدودي علت آن اكتسابي و تركيبي از تغييرات هورموني پس از بلوغ، رشد مو و اصطكاك ناشي از لباس طي نشستن طولاني‌مدت است.

هورمونهاي جنسي براي اولين بار در سن بلوغ توليد مي شوند كه با تحت تأثير قرار دادن غدد سباسه ممكن است آغازگر بيماري پيلونيدال باشند. از طرفي فعاليت‌هايي كه باعث اصطكاك مي‌شوند، موهاي در حال رشد در منطقه را مجبور به پسرفت در زير پوست مي‌كنند. بدن به صورت ذاتي موهاي زير پوستي را به عنوان يك جسم خارجي تلقي مي‌كند و يك پاسخ ايمني نسبت به آن راه مي‌اندازد. اين پاسخ ايمني مي‌تواند به شكل كيست در اطراف موها بروز كند. پوست تحريك شده متورم، قرمز و دردناك خواهد شد.

با توجه به شواهد موجود در صورت داشتن برخي از نشانه ها احتمال اين كه دچار اين بيماري شده ايد وجود دارد كه برخي از ان نشانه ها عبارت اند از :

 • اضافه وزن يا چاقي : چاقي ازيك طرف منجر به كم تحركي فرد و از طرفي ديگر باعث تعريق هميشگي گودي باسن مي‌شود و از اين طريق بر احتمال كيست مويي مي‌افزايد.
 • شغل كم تحرك :  كارهاي كم تحرك و نشسته مانند كارمندي و رانندگي باعث اصطكاك پوستي بيشتر در ناحيه‌ي پشت و نشيمن‌گاه در خواهند شد.
 • وجود سوراخ مادرزادي انتهاي دنبالچه‌اي: اين سوراخ شرايط را براي گير افتادن مو مساعد مي‌كند.
 • سابقه‌ي خانوادگي : رويت شده اين بيماري در ساير اعضاي خانواده در بيش از يك سوم موارد وجود دارد.
 • ضربه به ناحيه پايين كمري : مثلا ضربه به ناحيه‌ي نشيمن‌گاه طي سقوط و آسيبي كه طي ضربه در بافت‌ها ايجاد شده است.
 • پر مويي يا داشتن موهاي مجعد و درشت : تراكم بالاي موهاي در يك ناحيه احتمال گير افتادن‌شان در پوست زياد مي‌كند.
 • سن : سينوس پيلونيدال مي‌تواند در هر سني رخ دهد، اما در بزرگسالان جوان بين سنين ۱۵ تا ۴۰ سال شايع‌تر است.
 • جنس مذكر : به دليل داشتن مقدار بيشتري مو نسبت به زنان با احتمال بيشتري در معرض خطر اين كيست مويي هستند.
 • پوشيدن لباس‌تنگ : لباس‌هاي تنگ و چسبان ميزان اصطكاك را بيشتر و فرد را مستعد سينوس پيلونيدال مي‌كند.
 • بهداشت فردي ضعيف : عدم رعايت بهداشت به خصوص در ناحيه‌ي مقعد و اطراف آن منجر به آلودگي پوستي و قرار گرفتن در معرض عفونت كيست مويي خواهد شد.

علت اصلي اين بيماري مشخص نيست ولي مي توان به احتمال زياد گفت كه ، اين كيست در نتيجه‌ي گير افتادن مو زير پوست و سپس التهاب و تحريك بافتي ناحيه ايجاد مي‌شود كه در صورت آلودگي مي‌تواند چرك كند و باعث رنجش فرد شود.

راه‌هاي پيشگيري از كيست مويي يا سينوس پيلونيدال

در همه بيماري ها پيشگيري حرف اول را مي زند در اين بيماري نيز بهترين راه پيشگيري است و بيماري كيست مويي يك اختلال ساده دردسرآفريني است كه فقط به دليل رعايت نكردن اصول بهداشتي و سبك نادرست زندگي با بروز درد فراوان و نداشتن درماني جزء جراحي ايجاد مي‌شود، معقولانه است تا با آموزش صحيح سطح آگاهي افراد را بالا برده و از بروز آن جلوگيري نمود. هميشه اقدامات پيشگيرانه از بيماري‌ها راحت‌تر و كم‌هزينه‌تر بوده و به نفع سلامتي افراد است.

سينوس پيلونيدال

اكثرا افراد بيماري اين بيماري را در مرحله اي كه كار از كاز گذشته است متوجه مي شوند زيرا اين بيماري در مراحل اوليه بدن هيچ علايمي شروع به شكل‌گيري مي‌كند در موارد بسيار كم هم تب، درد مفاصل و عضلات و يا ناراحتي ظاهر مي‌شود. اين علايم معمولاً از باكتري آلوده‌كننده‌ي سطح پوست ناشي مي‌شود. گاهي اوقات علايم تا بروز درد و قرمزي محل و تشكيل آبسه و حتي تخليه خود به خودآن پيش مي‌رود.

مناسب‌ترين اقدامات پيشگيرانه كيست مويي شامل:

همان طور كه گفته شد براساس برخي گفته دليل اصلي اين بيماري مو است پس بهترين راه براي مقابله با ان از بين بردن موهاي ناحيه‌ي انتهايي كمر است.مي توان با ليرز براي هميشه از شر ان مو ها خلاص شد يا مي توان ان ها را كوتاه نگه داشت.

يك راه پيشگيري مناسب ديگر استفاده از صابون‌هاي ضد باكتري و يا گليسيرين براي پاك كردن اين منطقه از هر گونه باكتري است. صابون بايد به اندازه كافي و نه بيشتر استفاده شود تا منافذ پوست را مسدود نكند. ماليدن آرام صابون بر روي پوست ناحيه از عفونت منطقه جلوگيري مي‌كند. البته بايد دقت نمود كه پس از اتمام شست‌وشو هيچ اثري از صابون بر روي منطقه باقي نماند و ناحيه كامل خشك شود. بنابراين استحمام روزانه مي‌تواند بسيار مفيد باشد؛

يكي از دلايل اين بيماري كم تحركي و نشستن مدام است كه براي جلوگيري از اين بيماري بايد از نشستن مداوم خودداري كرد و هم چنين بهتر است براي اينكه دچار اين بيماري نشويد از لباس هاي گشاد استفاده كنيد.

يكي از دلايل اين بيماري اضافه وزن و چاقي است زيرا در اين صورت ميزان تعريق افزايش مي يابد پس براي جلوگيري از اين بيماري ابتدا بايد وزني مناسب داشت و براي داشتن وزن مناسب بايد تغيراتي در عادت هاي روزانه و رژيم غذايي ايجاد كرد تا دچار اضافه وزن نشويد.

اما اگر دچار بيماري سينوس پيلونيدال شديد جاي هيچ گونه نگراني نيست زيرا با انجام برخي كار ها مي توان از پيشرفت ان جلوگيري كرد اما اگر آبسه ايجاد شده در بدن به ورت خود به خود تخليه نشد حتما بايد به پزشك مراجعه شود تا با استفاده از يك جراحي ساده ان را تخليه كند.

زماني كه اين كيست تازه در بدن شما ايجاد شده است و دچار الودگي و چرك نشده است مي توانيد با استفاده از حمام آب گرم يا نشستن در وان يا لگن محتوي آب و نمك از درد و التهاب بيشتر آن پيشگيري كنيد. البته براي از بين بردن اين بيماري برخي روش هاي طبيعي نيز وجود دارد مانند استفاده از زردچوبه زيرا اين ماده خواص ضد التهابي دارد همچنين روغن درخت چاي به سبب اين كه خاصيت ضد‌عفوني‌كنندگي مي تواند مانع پيشرفت اين بيماري شود.

هنگاهي كه همه ي راه هاي جلوگيري از اين بيماري را انجام داديد ولي باز دچار بيماري كيست مويي شديد مي توانيد با مراجعه به پزشك و انجام جراحي ان را به راحتي از بين ببريد.

برچسب ها:ادامه مطلب
نظرات (0)
[ ۱ ][ ۲ ][ ۳ ][ ۴ ][ ۵ ][ ۶ ][ ۷ ][ ۸ ][ ۹ ][ ۱۰ ][ ۱۱ ][ ۱۲ ][ ۱۳ ][ ۱۴ ][ ۱۵ ][ ۱۶ ][ ۱۷ ][ ۱۸ ][ ۱۹ ][ ۲۰ ][ ۲۱ ][ ۲۲ ][ ۲۳ ][ ۲۴ ][ ۲۵ ][ ۲۶ ][ ۲۷ ][ ۲۸ ][ ۲۹ ][ ۳۰ ][ ۳۱ ][ ۳۲ ][ ۳۳ ][ ۳۴ ][ ۳۵ ][ ۳۶ ][ ۳۷ ][ ۳۸ ][ ۳۹ ][ ۴۰ ][ ۴۱ ][ ۴۲ ][ ۴۳ ][ ۴۴ ][ ۴۵ ][ ۴۶ ][ ۴۷ ][ ۴۸ ][ ۴۹ ][ ۵۰ ][ ۵۱ ][ ۵۲ ][ ۵۳ ][ ۵۴ ][ ۵۵ ][ ۵۶ ][ ۵۷ ][ ۵۸ ][ ۵۹ ][ ۶۰ ][ ۶۱ ][ ۶۲ ][ ۶۳ ][ ۶۴ ][ ۶۵ ][ ۶۶ ][ ۶۷ ][ ۶۸ ][ ۶۹ ][ ۷۰ ][ ۷۱ ][ ۷۲ ][ ۷۳ ]